| Product Name | Steam Single Facer For Corrugated Cardboard Production Line 1400 Model |
|---|---|
| Category | Corrugated Cardboard Production Line |
| Model | 1400 |
| Colour | Customizable |
| Width | 1400mm |
| Product Name | Corrugated Cardboard Production Line Electric Singal Facer Machine 2200mm |
|---|---|
| Category | Corrugated Cardboard Production Line |
| Working Width | 1400 Mm,1600mm,1800mm,2000mm,2200mm |
| Operating Direction | Left Or Right (determined According To The Customer's Factory) |
| Design Speed | 120m/min |
| Name | SF-280-1400 Model Modularized Single Facer |
|---|---|
| Corrugating Roller Diameter | ¢360mm |
| Pressure Roller Diameter | ¢370mm |
| Gluing Roller Diameter | ¢252mm |
| Diameter Of Fixed Paste Roller | ¢142mm |
| Name | SF-360-2500 Model Modularized Single Facer |
|---|---|
| Corrugating Roller Diameter | ¢360mm |
| Pressure Roller Diameter | ¢370mm |
| Gluing Roller Diameter | ¢252mm |
| Diameter Of Fixed Paste Roller | ¢142mm |
| Economic Speed | 180-200m/min |
|---|---|
| Function | Heating, Drying And Shaping Of Corrugated Board |
| Correction System | 2 Groups |
| Pressure Plate Type | Floating Type |
| Pneumatic Pressure Plate | 7 Groups |
| Temperature Requirements | 160℃ To 180℃ |
|---|---|
| Economic Speed | 180-200m/min |
| Correction System | 2 Groups |
| Design Speed | 180m/min |
| Work Material | Corrugated Board |
| Voltage | 380V |
|---|---|
| Pressure Plate Type | Floating Type |
| Correction System | 2 Groups |
| Steam Pressure | 0.8—1.3Mpa |
| Economic Speed | 180-200m/min |
| Steam Chest Number | 16 |
|---|---|
| Proportioning Valve | 2 Pieces |
| Air Pressure | 0.5—0.6Mpa |
| Steam Pressure | 0.8—1.3Mpa |
| Name | Double Facer |
| Correction System | 2 Groups |
|---|---|
| Air Pressure | 0.5—0.6Mpa |
| Pneumatic Pressure Plate | 7 Groups |
| Function | Heating, Drying And Shaping Of Corrugated Board |
| Proportioning Valve | 2 Pieces |
| Air Pressure | 0.5—0.6Mpa |
|---|---|
| Work Material | Corrugated Board |
| Steam Chest Number | 16 |
| Function | Heating, Drying And Shaping Of Corrugated Board |
| Pneumatic Pressure Plate | 7 Groups |