The MYQ1500SA High Configuration High Speed Full Automatic Die Cutting and Creasing Machine represents advanced manufacturing technology for precision die cutting operations across various materials including paper and corrugated board.
| Model | MYQ-1500SA |
| Die cutting type | Pressed flat die cutting (Lower side movable, upper side unmovable) |
| Max paper transmitting size | 1520×1120 mm |
| Min paper transmitting size | 450×400 mm |
| Max die cutting size | 1500×1100 mm |
| Min gripper size | 8 mm |
| Max die cutting pressure | 450 N/cm² |
| Paper processed | Cardboard: 200-2000g/㎡ Corrugated board: ≤7mm |
| Max die cutting speed | 6000 sheets/h |
| Min feeding pile height | 1250 mm (above the level) |
| Total power | ~26.5kw |
| Total weight | ~32 T |