| Machineweight | 1500 Kg |
|---|---|
| Brake Clutch | Electric Suction Plate Brake Clutch |
| Power Supply | 220V/380V/400V/440V |
| Weight | 7000kg |
| Creasing Length | <40M |
| Product Name | Mechanical Sheet Cutter For Corrugated Cardboard Production Line Four Knives |
|---|---|
| Category | Corrugated Cardboard Production Line |
| Model | 1600 |
| Colour | Customizable |
| Horizontal | 400~2400mm |
| Product Name | Automatic Partition Inserting Machine With Corrugated Rotary Slotter Machine |
|---|---|
| Category | Partition Assembler |
| Inserting | Double-position |
| Sheets Composing | Decussation |
| Pneumatic System | Customer Prepare Air Pump |
| Product Name | Corrugated Cardboard Production Line |
|---|---|
| Machine Weight | 80T |
| Design Speed | 200m/min |
| Heating Power | 45KW |
| Production Capacity | High-Capacity |
| Max. Laminating Thickness | 15mm |
|---|---|
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Max. Laminating Width | 1200mm |
| Weight | 5000Kg |
| Color | White |
| Max Sheet Width | 2500mm |
|---|---|
| Weight | 1200kg |
| Corner-cutter Quantity | 1 Set |
| Driving Power | 2.2kw |
| Corner-cutting Size | 0-60x350 |
| Function | Heating, Drying And Shaping Of Corrugated Board |
|---|---|
| Name | Double Facer |
| Correction System | 2 Groups |
| Steam Pressure | 0.8—1.3Mpa |
| Air Pressure | 0.5—0.6Mpa |
| Function | Heating, Drying And Shaping Of Corrugated Board |
|---|---|
| Air Pressure | 0.5—0.6Mpa |
| Proportioning Valve | 2 Pieces |
| Temperature Requirements | 160℃ To 180℃ |
| Name | Double Facer |
| Max Working Speed | 4500sheet/h |
|---|---|
| Die Cutting Type | Pressed Flat Die Cutting |
| Brake Clutch | Electric Suction Plate Brake Clutch |
| Safetyfeatures | Emergency Stop, Safety Guards |
| Steel Plate | Stainless Steel |
| Product Name | Corrugated Cardboard Production Line |
|---|---|
| Machine Weight | 80T |
| Design Speed | 200m/min |
| Heating Power | 45KW |
| Production Capacity | High-Capacity |