| Printing Color | 1-6 Colors |
|---|---|
| Printing Cylinder Dynamic Balance | G6.3 |
| Printing Plate Thickness | 7.2mm |
| Printing Accuracy | ±0.1mm |
| Printing Plate Cylinder Diameter | Φ300-Φ530mm |
| Printing Color | 1-6 Colors |
|---|---|
| Printing Plate Cylinder Diameter | Φ300-Φ530mm |
| Printing Cylinder Balance Precision | ≤0.75mm |
| Printing Plate Thickness | 7.2mm |
| Printing Cylinder Hardness | HRC50-55 |
| Powersupply | 380V, 50Hz, 3-phase |
|---|---|
| Slottingaccuracy | ±0.1 Mm |
| Controlsystem | PLC Control |
| Min Feeding Board Size | 350x600mm |
| Machinetype | Rotary Slotter |
| Function | Carton Box Printing And Die Cutting |
|---|---|
| Design Speed | 200pcs/min |
| Application | Carton Box Making |
| Packaging Material | Corrugated Paper |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 220V/380V/480V |
|---|---|
| Type | Packaging Line |
| Driven Type | Electric And Pneumatic |
| Condition | New |
| Packaging Material | Wood,Plastic |
| Voltage | 220V/380V/480V |
|---|---|
| Type | Packaging Line |
| Driven Type | Electric And Pneumatic |
| Condition | New |
| Packaging Material | Wood,Plastic |
| Printing Width | 1600mm |
|---|---|
| Name | Corrugated Carton Flexo Printing Machine |
| Printing Cylinder Material | 45# Steel |
| Printing Color | 6 Colors |
| Printing Speed | 150m/min |
| Keywords | Corrugated Sheet Making Machine |
|---|---|
| Speed | 60-100m/min |
| Condition | NEW |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Installation,commissioning And Training,Field Maintenance And Repair Service,Video Technical Support |
| Warranty | One Year |